Péče o pleť

Jak na černé tečky? Máme pro vás kompletní manuál!

Černé tečky trápí téměř každého. Pokud s nimi bojujete, ale nedaří se vám jich zbavit, přečtěte si náš článek. Dozvíte se v něm, jak proti černým tečkám bojovat, čím jsou způsobené a nebo třeba to, kterým častým chybám v péči o pokožku byste se měli vyvarovat. 

Co jsou černé tečky zač?

Černé tečky jsou druh akné způsobený zanesením pórů přebytečným mazem ze žláz, odumřelými buňkami a nečistotami, které spolu na vzduchu oxidují a tmavnou. Nejčastěji se tvoří v oblasti T-zóny, tedy na čele, nose a bradě. Vyskytovat se však může také na krku, dekoltu, ramenech nebo zádech. 

Za větší produkcí mazu mohou stát také některé hormony, jejichž tvorba může vznik černých teček ovlivnit zejména během puberty. Nemusíte však zoufat, i v takovém případě se dá správnou starostlivostí o pleť nad černými tečkami vyhrát.

Jak na černé tečky?

Černé tečky představují velmi častý problém, ale rozhodně nejsou neřešitelné. Ba naopak, stačí se řídit několika následujícími radami a uvidíte, že se stav vaší pleti zlepší.

Návštivte odborníka

Jednou z možností, jak vyzrát nad černými tečkami, je návštěva odborníka. O tomto problému vám nejvíce řekne váš dermatolog. Vaše pleť vám určitě poděkuje také za návštěvu kosmetického studia. Odborné vyčištění pleti jde na pokožce zkrátka znát. 

Čistěte pleť

Nejen v boji s černými tečkami je důležité dbát na správné a důkladné čištění pleti. Důležité je zvolit produkty vhodné na váš typ pleti a v čištění pleti vytrvat. 

Rozhodně nikdy nechoďte spát s nevyčištěnou pletí. Na konci každého dne věnujte pár minut smytí make-upu, kožního mazu, bakterií a dalších nečistot, které stojí za vznikem kožních onemocnění. Ideální metodou odličování je double cleanse, neboli dvojí čištění. A protože je čištění pro zdravou pleť klíčové, zapomínat byste na něj neměli ani ráno nebo po cvičení.Nejlépe uděláte, jestliže alespoň základní péči o pleť provedete hned po ukončení aktivity. Nadměrné pocení ke zdravé a krásné pleti zkrátka nepřispívá.

Tampony na čištění pleti pro redukci černých teček
Čistění pleti je základním předpokladem pro zdravou pleť.

Pleť hydratujte

Pleť se sklonem k černým tečkám bývá často dehydratovaná. Rozhodně se zaměřte na svůj pitný režim. Tím to ale nekončí. Abyste pleť udrželi dostatečně hydratovanou, musíte jí pomoci také zvenku. Hydratační krémy vhodné na váš typ pleti vám s tím pomohou. 

Používejte vhodnou kosmetiku

V neposlední řadě mějte na paměti výběr vhodné kosmetiky, s čímž vám alespoň pro začátek může pomoci vaše kosmetička. Jestliže víte, jaký typ pleti máte a alespoň malinko se vyznáte ve složení kosmetických přípravků, můžete si vyzkoušet vybrat něco sami. Zejména u citlivé pleti je třeba mít na paměti, že není dobré časté střídání produktů. Dejte pleti dostatek času na to, aby si na produkt zvykla a zbytečně ji nezatěžujte. Aby se na pleti stihla projevit účinnost produktu, dejte mu čas alespoň 12 týdnů. 

Co na černé tečky použít?

Na černé tečky je skvělá kosmetika s aktivními látkami, která s pletí dokáží zázraky. Své místo by v účinné kosmetice měly mít následující látky:

  • Niacinamid – má regenerační a zklidňující účinky, je skvělým pomocníkem v boji s akné, pigmentovými skvrnami či různými nedokonalostmi pleti
  • Retinol – bojuje proti nepravidelnostem pleti, uvolňuje ucpané póry, podporuje přirozenou regeneraci kožních buněk a působí jako silný antioxidant
  • Kysellina salycilová (salicylic acid) – jemně odstraňuje odumřelé kožní buňky a pomáhá tak čištění pleti, uvolňuje ucpané póry, reguluje tvorbu kožní mazu a zmírňuje jizvičky po akné
  • Kyselina glykolová (glycolic acid) – působí exfoliačně, stahuje póry celkově napomáhá zlepšit strukturu pokožky

Pleťové masky

Potěšte svoji pleť a dopřejte jí čas od času pleťovou masku s jílem, černým uhlím nebo některou z výše zmiňovaných aktivních látek. Optimální je používání masky jednou týdně. Jejich protizánětlivé a detoxikační účinky dělají na pleti divy. 

Žena s pleťovou maskou na černé tečky.
Pleťová maska může být účinným pomocníkem v boji proti černým tečkám.

Peeling

Peeling je skvělý způsob, jak z pleti odstranit přebytečný kožní maz, vyčistit ji a odstranit odumřelou kůži. Nemělo by se to s ním ale přehánět. Vyhnout byste se měli mechanickým peelingům s hrubými částečkami, které mohou v kůži zanechat malé ranky a pleti opravdu ublížit. Mechanické peelingy se doporučují provádět jednou až dvakrát týdně, záleží ale na vaší pleti. Pro většinu pletí je tato frekvence exfoliace nemyslitelná. Lépe uděláte, když pleť opravdu jemnými pohyby vyčistíte za pomoci peelingu s co nejjemnějšími částečkami jednou za dva týdny. Jestli vás trápí rozšířené akné, peelingy raději zcela vynechejte, aby nedošlo k přenesení infekce.

Mimo mechanické scruby najdete na trhu také chemické peelingy. Ty jsou na péči o pleť, kterou trápí černé tečky, vhodnější. Obsahují mnoho účinných látek, které pleť krásně pročistí a pomohou vám zbavit se mimo akné také jizviček po akné, rozšířených pórů, drobných vrásek nebo pigmentace. Abyste si pleť neponičili, je třeba, abyste se striktně drželi příbalového letáku vámi zvoleného produktu.

Pokud máte citlivou pleť, mechanický ani chemický peeling pro vás nebude tou nejlepší volbou. Naštěstí tu máme ještě jednoho pomocníka – enzymatický peeling. Enzymatický peeling obsahuje naturální enzymy z přírodních kyselin a je možné jeho použití na všechny typy pleti.

Exfoliací starostlivost o pleť nekončí. Po provedení peelingu může být pleť náchylnější vůči okolním jevům. Dopřejte jí proto dostatečnou hydrataci a nezapomínejte na používání krémů s UV filtrem.

Existují přírodní cesty, jak s černými tečkami zatočit

Pokud nechcete používat zbytečné množství produktů, měli byste vědět, že na černé tečky se dá vyzrát i přírodní cestou. 

Květové vody

Zkuste řádně vyčištěnou pleť pravidelně tonizovat květovou vodou v BIO kvalitě. Sáhnout můžete po heřmánkové, květové, nebo třeba levandulové. Tyto vody napomáhají tišit záněty a léčit akné, neboť působí dezinfekčním účinkem.

Šípkový olej 

Pokud upřednostňujete přírodní cestu v péči o sebe, můžete sáhnout po krému s obsahem aloe vera nebo tea trea oleje. Jako další možnost se nabízí šípkový olej. Jedná se o jeden z nejúčinnějších olejů na problematickou pleť s akné, a to zejména díky nízkému stupni komedogenity a ideálnímu obsahu mastných kyselin.

Jílová maska 

Pokud byste si chtěli vyrobit rychlou a účinnou masku sami doma, máme pro vás tip. Na rychlou masku budete potřebovat pouze zelený nebo bílý jíl, do kterého přidáte trochu vody v poměru 1:2 a maska na černé tečky na nose i obličeji je na světě. Jíl jakožto jemně mletá hornina obsahující velké množství jílových minerálů a stopových prvků jako železo, hořčík, titan nebo mangan je pro pleť prospěšná zejména díky žádaným detoxikačním vlastnostem.

Čeho se vyvarovat, abyste černé tečky už neměli?

Abyste se černých teček zbavili, je dobré vyvarování se zejména následujícím věcem: 

Vysoušení pleti

S ničím by se to nemělo přehánět. I když je čištění pleti opravdu velmi důležité, dejte si pozor, abyste na pleť používali vhodné produkty. Přesušování pleti nevhodnými přípravky s obsahem alkoholu pokožce spíše ublíží.

Vymačkávání

Vymačkávání černých teček by mělo zůstat akorát v rukou odborníka. Domácím mechanickým čištěním byste si mohli akorát podráždit pleť, roznést infekci, způsobit jizvičky a pleti ještě více uškodit.

Dotýkání se pleti

Pleť by neměla přijít do kontaktu se špinavýma rukama. Určitě si na pleti nechcete roznášet zbytečně bakterie a nečistoty. Mějte to na paměti a naučte se dotýkání pleti neumytýma rukama odnaučit.

Umývání rukou je důležitou prevencí vzniku černých teček.
Na pleť si sahejte jen a pouze čistýma rukama.

Spaní na špinavém polštáři

Pokud vás trápí problémy s pleti, může nést kus viny také vaše povlečení. Udržujte svůj polštář vždy čistý a povlak měňte klidně jednou až dvakrát týdně.

Nezdravá strava, kouření, alkohol a stres

Tato čtveřice stojí za vznikem spousta zdravotních problémů. Věnujte pozornost vaší psychické pohodě a celkovému životnímu stylu. Ne nadarmo se říká, že při péči o pleť by se mělo začínat od střev.

Nedostatečný příjem tekutin

Denní příjem tekutin by měl odpovídat dvěma až třem litrům čisté vody v závislosti na vytížení a věku jedince. Hlídejte si proto, zda pijete dostatečně. Věřte, že se vám tělo při dodržování pitného režimu odvděčí.

Skleněná lahev na pití podporuje pitný režim a nepřímo tak redukuje černé tečky
Pitný režim je důležitý z mnoha důvodů – mimo jiné pro zdravou pleť.

Nepoužívání přípravků s UV filtry 

Ať už máte jakýkoliv typ pleti, nikdy byste neměli zapomínat na každodenní používání opalovacího krému s SPF alespoň 30. Používání ochranných přípravků předchází předčasnému stárnutí pleti, tvorbě pigmentových skvrn, jejímu vysušení a v neposlední řadě jako prevence vzniku rakoviny kůže.

Čemu nemá smysl věřit?

I když existuje řada produktů, které s černými tečkami mohou pomoci, některé z nich až tak účinné být nemusí. Typickým příkladem jsou třeba čistící pásky, u kterých musíte dávat pozor na to, jaké vyberete. Mnohé čisticí pásky nedokáží vyčistit pleť hloubkově. Fungovat mají na principu odstraňování pouze vrchní části komedonu za pomoci lepidla, na které citlivější pokožka nemusí dobře reagovat a pleť můžete ještě více poškodit. Mnoho lidí považuje koupi čisticích pásek za neúčinné řešení a vyhozené peníze. Pokud byste však i tuto metodu chtěli vyzkoušet, určitě je dobré si před aplikací pásek napařit obličej a dojde k otevření pórů, čímž pásky dostanou šanci působit o něco účinněji.

Co si z dnešního článku odnést? 

Z dnešního článku byste si měli odnést především to, že černé tečky jsou druh akné způsobený zejména mazem a nečistotami. Pokud na ně chcete vyzrát, je třeba pleť pravidelně čistit a hydratovat, používat vhodnou kosmetiku a kromě pleťových masek a peelingů můžete vyzkoušet také šípkový olej nebo přírodní květové vody v BIO kvalitě.