Péče o pleť

Co platí na suché a popraskané rty?

Zima za oknem vypadá sice romanticky, ale když musíte ven, skrývá celou řadu problémů. Kromě toho, že studená zima je příjemná jen málokomu, trpí také naše pokožka a rty. A pokud jste náchylní na vznik suchých a rozpraskaných rtů, můžete si k zimě vytvořit naprosté antipatie. V tomto článku vám ale prozradíme, jak na suché a popraskané rty vyzrát jednou pro vždy. 

Proč suché a popraskané rty vlastně máme?

Rty mohou být jednou z prvních věcí, kterých si na lidech všímáme. A bohužel jsou také mnohdy opravdu velmi náchylné na celou řadu faktorů. Ovlivnit je může například vlhkost okolního vzduchu, přílišný chlad, vítr, intenzivní sluneční paprsky nebo třeba nadměrné vystavení slané vodě, pokud jste třeba na letní dovolené. Všechny tyto faktory mohou vést k vysoušení rtů. No a právě ty pak mohou být náchylnější k popraskání nebo vytvoření drobných šupinek. 

Rty mohou být jednou z prvních věcí, kterých si na ostatních všimneme.

Jak na suché rty okamžitě?

Víte, jak na suché rty okamžitě? Přece s pomocí kvalitního balzámu, který je dobré v létě i v zimě nosit připravený v kabelce, batohu nebo ve vnitřní kapse saka. Většina balzámů obsahuje celou řadu různých zdraví prospěšných látek, jako je třeba vitamín A, který má antioxidační vlastnosti, nebo oblíbené bambucké máslo. Skvělým pomocníkem při popraskaných a suchých rtech může být třeba Lip Care od Neutrogeny. Ten vychází velmi dobře v poměru ceny a výkonu, avšak na výběr máte z obrovského množství barev, vůní i vlastností. Měli byste však mít na paměti, že balzám na rty je pouze jakési akutní řešení. Balzám sice vyřeší následek, ale ne příčinu. Častější používání balzámu tak nemusí vůbec znamenat, že vás přestanou trápit úplně. 

Kde hledat chybu? 

Suché rty mohou odrážet špatnou životosprávu hned na mnoha frontách a často se můžete dočíst o tom, že mohou indikovat rozvoj cukrovky nebo nějakého zánětlivého onemocnění. Naprostá většina lidí ale nemusí vůbec panikařit a důvod může být podstatně jednodušší. Suché rty způsobuje například nedostatečný pitný režim, zvýšená konzumace kávy a alkoholu, nedostatek kolagenu nebo třeba příliš mnoho soli v jídelníčku. Většímu riziku suchých rtů mohou být rovněž vystaveni ti z vás, kteří si častěji (byť podvědomě) olizujete rty a nebo dýcháte pusou místo nosem. Na vině může být ale také špatný jídelníček s nedostatečným zastoupením vitamínu B. Problémy může ale způsobovat také některá nevhodná kosmetika, která je v péči o rty důležitá stejně tak jako při řešení problémů s mastnými vlasy.

Co mám tedy dělat? 

Pokud vás trápí popraskané rty, určitě je dobré mít v rámci první pomoci kvalitní balzám na rty. Třeba Notino.cz nabízí v této kategorii desítky různých produktů. Pokud vás výše zmíněný Lip Care nezaujal, určitě nebudete mít problém si tam (nebo ve kterékoliv dobré drogerii) vybrat. Dlouhodobě je ovšem dobré se zaměřit na to, abyste měli dostatečný pitný režim, vyváženě se stravovali a vyvarovali se nějakému zbytečně vysokému množství alkoholu nebo kávy. Od věci také není suplementace vitamínů ze skupiny B. Při výběru se můžete řídit třeba nezávislými recenzemi. Vycházet můžete ze sportovně založeného portálu Svět Fitness, který zpracoval srovnání nejlepších vitamínů skupiny B. Pokud by ani tohle nepomohlo a suché rty vás stále trápily, možná není od věci navštívit lékaře. Tento nepatrný kosmetický problém může skutečně upozorňovat na nějaký jiný problém. Není třeba ale zbytečně panikařit – s největší pravděpodobností bude problém úplně někde jinde. 

Líbil se vám dnešní článek? Tak to moc rádi slyšíme! Pokud máte ještě čas, můžete si přečíst třeba o tom, jak vyzrát na černé tečky nebo zda je kávová sedlina dobrý peeling.