
Je kávová sedlina dobrý peeling na obličej?
Odpad, který vám po přípravě vaší oblíbené kávy vzniká nemusíte hned vyhazovat. Podle různých článků se dá skvěle využít také jako peeling v péči o pokožku. Je tomu opravdu tak, nebo své pleti můžete naopak spíše ublížit? Přečtěte si náš článek, abyste v této otázce měli už jednou pro vždy jasno.
Co je kávová sedlina zač a co obsahuje?
Kávová sedlina je zůstatek po přípravě pražené mleté kávy. Tvoří ji mimo jiné asi 30 minerálů, především sodík, hořčík, vápník, síra, železo, fosfor nebo draslík. V takzvaném lógru najdeme také kofein. Jeho obsah v kávové sedlině záleží na době louhování kávy. Čím déle kávu louhujeme, tím je jeho obsah nižší. Je samozřejmé, že při přípravě kávy část významných látek uteče do nápoje, i přesto si sedlina s mírně kyselým pH spoustu prospěšných prvků zachová.

Jak se dá využít?
Kávovou sedlinu vyhazovat opravdu nemusíte. Využít ji můžete třeba na zahradě jako hnojivo pro rostliny, k vyčištění připáleného hrnce, nebo jako přírodní pohlcovač pachu do lednice či odpadkového koše. Jak je to ale s kávovou sedlinou v souvislosti v péči o pleť? Mnoho článků či kosmetických značek nabízejících kávovou kosmetiku s obsahem hrubých částeček doporučují, ale někdy je dobré zapátrat trochu více.
Je dobré použít kávovou sedlinu na pleť?
Kosmetické společnosti prospěšných účinků kávy využívají. Můžete se s ní setkat v mýdlech, sérech nebo balzámech. Zakoupit si můžete také kávový olej nebo peeling. Zatímco kosmetiku s obsahem tolik oblíbené ingredience můžete klidně vyzkoušet, kávovému mechanickému peelingu slibujícímu krásně projasněnou a vláčnou pleť se raději vyhněte.

Mechanické peelingy
Peelingové přípravky odstraňují odumřelé kožní buňky, za pomoci kterých docílíte lepšího stavu pleti a pronikání aktivních látek ze sér a krémů do vaší pokožky. Exfoliaci je dobré nevynechávat a čas od času ji provést. Je důležité mít ale na paměti, že není dobré dřít pleť přípravky s velkými částicemi, protože by mohlo dojít k mikroporanění kůže, jejímu vysušení, roznesení akné, přecitlivělosti, zarudnutí a jejímu celkovému zhoršení.
Peeling obličeje
Dostáváme se tedy k odpovědi na naši otázku. Sůl, cukr, drcené pecky ani kávová sedlina těmi správnými pomocníky při péči o pleť nejsou. Obsahují nestejnoměrně velké a ostré částice, proto nikdy nemůžeme mít jistotu v tom, že při aplikaci peelingu odhadneme správný tlak prstů na tvář a dobu masírování tak, aby byla odumřelá kůže z pleti odstraněna rovnoměrně.
Pro domácí použití doporučujeme vybírat z peelingů obsahujících co nejmenší částečky. Ještě lépe ale uděláte, když se místo mechanického peelingu rozhodnete pro peeling chemický. O chemickém peelingu na bázi kyselin nebo enzymů si povíme příště.

Peeling na tělo
Pokud by se stalo, že by vám váš oblíbený tělový peeling právě došel a vy byste si chtěli exfoliaci přece jen dopřát, domácí peeling z lógru na silnější a ztvrdlejší pokožku použít můžete. Není ale zapotřebí ji zbytečně dřít. Na peeling obličeje přípravek zajděte ale raději koupit.
Co si z dnešního článku odnést?
V dnešním článku jste se dozvěděli, že kávovou sedlinu není do péče o pokožku dobré zařazovat zejména kvůli vzniku možných mikroranek způsobených nepravidelným tvarem ostrých zrníček lógru. Víte, že sedlinu můžete čas od času použít jako peeling na tělo, ale pouze na silnější pokožku. Určitě to s ním ani v tomto případě však nemůžete nepřehánět, protože kávová sedlina neudělá dobře ani vodovodnímu potrubí. Není totiž rozpustná ve vodě, a tak může docházet k zanášení trubek.
Líbil se vám náš článek? Tak to budeme rádi, když si přečtete třeba o tom, jak na mastné vlasy nebo jak vyzrát na černé tečky.

