Péče o tělo

5 tipů, jak na zářivě bílé zuby doma

Zářivě bílé zuby by měl rád snad každý – a není se čemu divit, vždyť právě zuby jsou vidět pokaždé, když se na někoho usmějeme a do velké míry proto ovlivňují, jaký uděláme na někoho dojem. Nehledě na to, že ideální zuby na nás koukají z televizí, billboardů i reklam, a proto je přirozeně chceme mít také. Jenže jak na bílé zuby z pohodlí domova? Jde jich vůbec bez pomoci profesionála nějak dosáhnout? Na to se zaměříme v tomto článku. 

Proč zuby žloutnou? 

To, že zuby žloutnou, je zcela přirozené a logické a děje se to hned z několika možných důvodů. Mezi nejčastější příčiny ale rozhodně patří postupné hromadění plaku na zubní sklovině nebo častá konzumace potravin, které mohou zubní sklovinu obarvovat – jak poukazují vědecké studie, mezi takovými produkty může být třeba červené víno, cigaretový kouř, sojová omáčka nebo třeba káva. Není se ale čeho bát, tímto způsobem zažloutlé zuby je poměrně snadné znovu vybělit. A jde to dokonce i z domu. 

Jak na bílé zuby doma?

Když se rozhodnete pro domácí bělení zubů, máte na výběr z celé řady možností, které se vyplatí vyzkoušet. My bychom doporučovali: 

  • čištění zubů jedlou sodou – ne nadarmo je jedlá soda běžnou součástí mnoha zubních past a dalších dentálních produktů. I když to může znít trochu zvláštně, vědecké studie prokázaly, že se jedná o bezpečné použití a že jedlá soda může zamezovat množení bakterií v našich ústech, což je samozřejmě žádoucí pro zdravé a dobře vypadající zuby. Nehledě na to, že stojí opravdu pár korun. 
  • zdravý jídelníček – jelikož zásadní roli hraje to, co jíme, je určitě na místě mít vyvážený jídelníček, ve kterém bude zastoupen dostatek vápníku i nejrůznějších vitamínů, stopových prvků a dalších pro naše zdraví důležitých látek. Naopak vyřadit se určitě hodí nadbytečné jednoduché cukry, které zubům úplně neprospívají.
  • pravidelné čištění – jak jsme už zmiňovali v předchozím odstavci, za žloutnutím zubů může stát postupně hromadění zubního plaku. A právě proto je žádoucí zuby dvakrát denně poctivě vyčistit. Od věci není kromě toho ani použití mezizubních kartáčků, jednosvazkového kartáčku a dalších pomůcek. 
  • omezení konzumace vybraných produktů – cigaretový kouř, červené víno, borůvky, káva i další produkty mohou způsobovat žloutnutí zubů více než jiné. Jestli si chcete udržet zuby bílé, je na místě jejich příjem omezit. V případě nápojů, jako je třeba soda, bývá občas doporučováno jejich pití brčkem, čímž omezíte kontakt nápoje se zuby. 
  • správně zvolená pasta a další dentální produkty – to nejdůležitější nakonec – samozřejmě je žádoucí používat vhodné produkty. Od věci není ani bělící zubní pasta, která může pomoci zuby udržet bílé. Širokou nabídkou pak disponuje třeba Notino.cz nebo Lékárna.cz, kde si určitě zvládnete vybrat. Pokud jde o kartáčky, spolehlivou variantou jsou firmy Curaprox respektive TePe
Bílé zuby hrají důležitou roli v našem prvním dojmu.

Má cenu jít na bělení zubů? 

Naproti domácím metodám stojí samozřejmě bělení zubů od profesionála, které je nebolestivé a mimořádně efektivní. Používá se k němu buď laser, UV paprsky nebo třeba speciálního gelu s peroxidem vodíku. Bělení zubů od odborníků je velmi efektivní, ačkoliv má několik zásad a neměli by na něj chodit třeba lidé s kazy nebo podrážděnými dásněmi, stejně jako těhotné a kojící ženy. A i když se pro bělení rozhodnete, stále je třeba mít na paměti, že bez domácí péče to prostě a jednoduše nepůjde.

A to by od nás bylo pro tento článek všechno. Ale nezoufejte, najdete u nás třeba články na téma double cleanse metoda, jak na mastné vlasy nebo jak na černé tečky.