Péče o vlasy

Jak na mastné vlasy? Poradíme vám, jak na ně vyzrát

Jestliže vaše vlasy vyžadují časté mytí, vypadají zplihle, postrádají objem, špatně se upravují a slepují se do pramínků, je na čase začít jejich péči věnovat více času. Mastné vlasy příliš sebevědomí nedodají. Pokud se snažíte docílit krásně a svěže vypadajících vlasů plných objemu, ale stále se vám nedaří najít správné postupy a pomocníky, za pomoci kterých by se vám podařilo požadovaného efektu docílit, přečtěte si náš článek. Prozradíme vám, jaká je příčina maštění vlasů a poradíme, co dělat, aby vám tento problém nezasahoval do běžných dní. 

Jaká je příčina mastných vlasů?

Mazové žlázy mají na starosti hydrataci vlasové pokožky. Starají se mimo jiné také o ochranu vlasů před lámáním a zajišťují jejich pružnost. Pokud ovšem žlázy produkují velké množství mazu, začne docházet k nepříjemnému maštění vlasů. Čím je tato hyperprodukce způsobena? 

Jednou z příčin mastících se vlasů může být genetika. S tou sice nic udělat nemůžete, ale není zapotřebí zoufat. Za pomoci vhodně zvolených přípravků a dodržování několika zásad lze tento problém přinejmenším zmírnit. 

Další příčinou mastných vlasů může být stres. V dnešní hektické době se s ním potýkáme čím dál častěji. Nezapomínejte proto na správnou psychohygienu, hodně odpočívejte, zaměřte se na správné stravovací návyky, nebo si najděte fyzickou aktivitu, kterou vydržíte provádět pravidelně a která vás bude naplňovat. 

Žena s mastnými vlasy koukající na monitor.
Jednou z příčin mastných vlasů může být i stres a častý kontakt s vlasy.

Zejména u žen stojí za mastnými vlasy také hormonální nerovnováha. V těhotenství, po vysazení antikoncepce, porodu nebo v přechodu může tělo potřebovat nějaký čas na to, aby se s hormonálními změnami vyrovnalo. Nemějte obavy, nic netrvá věčně. 

V létě se naše pokožka více potí, v zimě nosíme často pokrývky hlavy. Roční období může být další příčinou zvýšené produkce mazových žláz. 

Častým důvodem, proč vlasy nevypadají nejlépe, je špatně zvolená kosmetika. Proto výběr vhodné vlasové kosmetiky neberte na lehkou váhu. Správně zvolená péče vám může výrazně ovlivňovat to, jak se svým zevnějškem budete spokojeni.

Neustálé pročesávání vlasů prsty je návyk, kterého se dá s trochou trpělivosti zbavit. Věřte, že neustálým saháním si do vlasů ničemu nepomůžete.

Pamatujte také na to, že není dobré vlasy a pokožku hlavy zbytečně vysoušet a namáhat. Uděláte dobře, když se budete snažit vyhnout častému fénování horkým vzduchem.

V neposlední řadě nemůžeme zapomenout na špatné stravovací návyky. Vyhýbat byste se měli zejména tučným, smaženým, slaným a kořeněným jídlům.

Potraviny pro zdravé a krásné vlasy.
Pokud chcete mít zdravé vlasy, dbejte na vyvážený jídelníček.

Jak na mastné vlasy?

Pokud jste majiteli mastných vlasů, je třeba znát několik triků, které vám pomohou s jejich péčí a díky nimž se stanou vlasy kvalitnější a poddanější. Myslete na to, že nešetrným zacházením s vlasy a jejich zbytečný přesušení můžete problém mastících se vlasů ještě více umocnit. Na co si dát pozor?

Vlasy nemyjte příliš horkou vodou 

Při mytí vlasů horkou vodou se otevírají vlasové kutikuly (vrstvy vlasů) více, než je třeba. To způsobuje jejich zbytečné přesoušení a ztrátu proteinu, díky kterému jsou vlasy pevné a zdravé. Nesprávně zvolenou teplotou vody zasáhneme do pH pokožky hlavy, čím zapříčiníme horší práci vlasových folikulů a kromě nadměrné produkce mazu začnou vlasy řídnout. S teplotou vody to nepřehánějte, k mytí vlasů používejte spíše vodu vlažnou. V konečné fázi je opláchněte i vodou studenou, aby se kutikuly zavřely.

Nefoukejte vlasy horkým vzduchem 

Při foukání vlasů horkým vzduchem řešíme stejný problém jako v předešlém případě. Snažte se vyhýbat možnosti zvolení nejvyšší teploty a vlasy po dokončení tepelné úpravy vlasů ochlaďte studeným proudem vzduchu. Docílíte tak uzavření vlasových vláken, které je pro vlas opravdu důležité. Nezapomínejte také u mastných vlasů na používání tepelné ochrany.

Při foukání vlasů je důležité ohlídat si teplotu vzduchu.
Při foukání vlasů je důležité ohlídat si teplotu vzduchu.

S množstvím produktů to nepřehánějte  

Méně je někdy více. U mastných vlasů je tohle přísloví třeba mít na paměti. Pokud používáte stylingové připravky, volte takové, abyste vlasy co nejméně zatížili a ještě více nepodporovali jejich maštění. Kondicionér u mastných vlasů ale nevynechávejte. Zaměřte se ale na to, abyste ho nedávali po celé délce vlasů, ale pouze do konečků.

Kupujte si šampon na mastné vlasy

Vybírejte šampony určené přímo na mastné vlasy a mastnou pokožku hlavy určené na časté použití. Každý typ vlasů potřebuje jinou péči. Určitě jste někdy slyšeli, že je dobré mýt si vlasy s co nejmenší četností. Je to mýtus. Důležité je svým vlasům naslouchat a mýt je tehdy, kdy na nich poznáte, že je to opravdu potřeba. Pokud na pokožce zůstává větší množství mazu, pokožka nebude moct dýchat a vlasy zvlhčovat.

Pořiďte si suchý šampon 

Pokud si nestíháte umýt vlasy, nebo jim potřebujete dodat trochu svěžesti, hodí se mít v šuplíku nějakého pomocníka. Velkou záchranou může být suchý šampon, který si během chvilky aplikujete do vlasů, pročešete a tím navrátíte vlasům trochu svěžesti. S mastnými vlasy si dobře poradí třeba známý suchý šampon od Batiste nebo od Aussie.

Jaké produkty můžete na mastné vlasy vyzkoušet?

Vyhněte se přípravkům, které obsahují agresivní chemické složky, které vysuší vlasovou pokožku, čímž bychom docílili opačného efektu, protože by se mazové žlázy snažily pokožce pomoci a začaly produkovat ještě více mazu. Je dobré, aby šampon obsahoval antibakteriální složky a vhodné je také zastoupení přírodních ingrediencí, máty, kopřivy, mentolu nebo třeba dubové kůry. Osvědčeným tipem na dobrý a kvalitní šampon je Kérastase Specifique Bain Divalent, ve kterém nenajdete silikony, zmírňuje nerovnováhu pokožky hlavy a skvěle vyživuje suché konečky vlasů, kopřivový šampon Klorane, nebo Framesi Morphosis Balance. Na trhu je šamponů na mastné vlasy opravdu mnoho. 

Říká vám něco no poo metoda mytí vlasů?

No poo metoda mytí vlasů je zkratka anglického no shampoo. Znamená to tedy mytí vlasů bez pomoci šamponu. Někdo se pro tuto metodu rozhodne kvůli problémům s pokožkou hlavy, jako jsou lupy, vyrážky, nebo seborea, jiní kvůli neustále se mastícím vlasům. Neznamená to ovšem, že se při této metodě vlasy vůbec nemyjí. Jen se místo šamponu používají přírodní a běžně dostupné suroviny, jako třeba marocký jíl, žitná mouka a další. Tato metoda není určitě pro všechny. Je to běh na dlouhou trať, protože bude vlasy si na novou péči zvyknou až za delší dobu. O no poo metodě spočívající třeba v mytí vlasů žitnou moukou si povíme víc příště.

Co vyzkoušet doma?

S mastnými vlasy vám mohou pomoci babské rady. Co stojí za vyzkoušení? Vsaďte na bylinky. V péči o vlasy dominují odvary zejména z kopřivy, heřmánku a kořene lopuchu. Odvar si připravíte velmi rychle a jednoduše. 

Jak na bylinkový odvar na vlasy?

Požadované množství byliny spařte horkou vodou, nechte 20 minut louhovat, přeceďte přes plátýnko či řídké síto a po zchladnutí odvaru jím přelijte umyté vlasy. Odvar nezapomeňte vmasírovat také do vlasové pokožky. Poté bylinky nechte působit, hlavu znovu vodou neoplachujte.

  • Kopřiva – hodí se zejména pro tmavé vlasy, neboť jejich barvu zvýrazní. Použijte 2 hrsti čerstvých, nebo 3 lžíce sušených kopřiv a 400 ml vody.
  • Heřmánek – je vhodný hlavně pro blondýnky, které potřebují vlasy zesvětlit. Na heřmánkový odvar použijte 3 lžíce čerstvého či sušeného heřmánku a 500 ml vody
  • Lopuch – extrakt z lopuchového kořene je bohatý na sliz, třísloviny a minerální látky,  není příliš vhodný na světlé a odbarvené vlasy. Na odvar potřebujete 3 lžíce sušeného drceného lopuchu nebo na kousky rozkrájený čerstvý kořen a 1l vody
Kopřivový odvar na mastné vlasy
Kopřivový odvar je vhodný zejména pro tmavší vlasy.

Co si z dnešního článku odnést?

V dnešním článku jste se dozvěděli, jaká je příčina mastných vlasů, které kroky je nutné dodržovat, abyste oddálili jejich mytí a také to, že používání kvalitní kosmetiky je pro správnou péči o tento typ vlasů naprosto klíčový. Poradili jsme vám také, jaké babské rady na mastné vlasy stojí za vyzkoušení a v krátkosti vás seznámili s no poo metodou mytí vlasů.

Líbil se vám tento článek? Budeme rádi, když si přečtete i náš detailní návod, jak vyzrát na černé tečky.